Preskoči na sadržaj
O nutricionizmu
U izvornom znaćenju nutricionizam ili prehrana je proces unosa hrane, koja se iskorištava za stvaranje energije, zaštiu zdravlja, izgradnju tijela živih bića, kao i za rast i razvoj. Najčešće se koristi kao termina za znanost koja se bavi hranom i prehranom, posebno kod ljudi. Pa tako , nutricionizam ili znanost o prehrani proučava utjecaj satojaka hrane na fizicke i psihološke spobnosti ljudi, kao i na njihovo zdravstveno stanje. Proučava i implikacije koje proizlaze iz načina prehrane i životnih navika koji se reflektiraju na zdravlje i kvalitetu života. Za potrebe istraživana i dolaska do korisnih znanstvenih činjenica i fenomena nutricionizam koristi metode drugi znanstevnih disciplina.
Zašto je značajan nutricionizam ( prehrana)? Dobra prehrana važan je dio vođenja zdravog načina života. U kombinaciji sa izbjegavanjem stresa, njegovanjem kvalitetnog sna i odmora, fizičkom aktivnošću, prehrana može pomoći se postigne i održava zdrava tjelesna masa, smanji rizik od kroničnih bolesti (poput srčanih i raka), te promovira ukupno zdravlje. Nutricionizam je znanost koja tumači interakciju hranjivih i drugih tvari u vezi s održavanjem, rastom, reprodukcjom, zdravljem i bolestima organizma. To uključuje objašnjavanje temeljeno na znanosti unosa hrane ( gladi, žeđi i sitosti), njene digestije( probave), apsorpcije u cirkulaciju,distribucije, anabolizma, biosinteze, katabolizma i izlučivanje skundarnih metabolita.Nutricionizam proučava sastokje u hrani, objašnjava kako ih tijelo koristi i izučava odnos između prehrane, zdravlja i bolesti. Nutricionisti koriste ideje prehrambene tehnologije, molekularne biologije, nutritivne biokemije i genetike da bi razumjeli kako hranjive tvari utječu na ljudsko tijelo. Postoji sedam glavnih klasa ntriejnata ( hranjivih sastojaka) to su : voda, ugljikohidrati, lipidi, proteini, dijetalna vlakna, minerali i vitamini . Ove klase hranjivih tvari mogu se kategorizirati ili makronutrijenti (potrebni u relativno velikim količinama) ili mikronutrijenti (potrebni u manjim količinama).
Nezdrava prehrana može uzrokovati bolesti povezane s nedostatkom nutrijenata kao što su sljepoća, anemija, avitaminoze, prijevremeno rođenje, mrtvorođenost i kretenizam, ili stanja prekomjernog unosa hranjivih tvari kao što su pretilost, hipertenzija, dijabetes, dislipidemija, metabolički sindrom; a naročito kronične sistemske bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, anemija,poremećaji funkcije štitne žlijezde, osteoporoza itd. Podhranjenost može dovesti u akutnim slučajevima i do marazma ili PEM.
S druge strane često se brkaju pojmovi “dijetetičar ” i “nutricionista”, što u osnovi i je u komplementarne discipline. Međutim, u mnogim zemljama i nadležnosti, “nutricioniste” nisu predmet profesionalne zakonske regulative. Isto tako, brojna zanimanja su vezana za nutricioniste kao stručnjaka za prehranu .Tako u Velikoj Britaniji, Australiji, dijelovima Kanade i većini američkih država, termin nutricionista nije zakonski zaštićen, iako u svim tim drzavama postoje studiji nutricionizma. Nove discipline koje su nastale iz Nutricionizma su: dijetetika i dijetoterapija. Tako u novije vrijeme titulu dijetetičar mogu koristiti osobe koje ispune odgovarajuće edukacijske i profesionalne zahtjeve, a nutricionista je uglavnom akademsko zvanje. Nutricionizam praktikuju, na odgovoran način kvalifikovane osobe koje koriste naučno formulirane smjernice i vodiče u savjetovanje i edukaciji o prehrani. Udruženja za nutricionizam i dijetetiku djeluju često i kao registar nutricionista i akreditacijsko tijelo za bavljenje ovom djelatnosti
U nastaku teme vezane za nutricionizam:
I Mehanizam gladi i sitosti
II Osnove probave probava hrane
III Metabolizam nutrijenata-osnove
IV Procjena prehrambenog statusa
V Pravilna prehrana
VI Osnovna obilježja prehrane po životnim ciklusima
Prehrana prema spolu
Prehrana trudnica
Prehrana dojilja
Prehrana novorođenčeta i dojenčeta
Prehrana predškolske i školske djece
Prehrana adoloscenata
Midhat Jašić: ppt
Gerijatrijska prehrana
Osnovna obilježja prehrane razilčitih populacijskih grupapreuzeti klikom na:
O fizičkoj aktivnosti
Povratak na vrh